Navigation

Bakırköy’de Binlerce Kadın “HAYIR!” Diye Haykırdı


8 Mart, emekçi kadınların sembolleşmiş bir uluslararası mücadele günüdür. Tüm dünyada ezilen, sömürülen emekçi kadınlar kendilerine miras bırakılan bu şanlı güne sahip çıkıyor. 8 Mart’ı grevlerle, direnişlerle karşılayan emekçi kadınlar, meydanlarda, sokaklarda taleplerini haykırıyorlar. 5 Mart Pazar günü Türkiye’de de pek çok kentte kadınlar, hükümetin baskılarına ve yasak girişimlerine rağmen, taleplerini haykırmak için meydanlardaydılar.


8 Mart, emekçi kadınların sembolleşmiş bir uluslararası mücadele günüdür. Tüm dünyada ezilen, sömürülen emekçi kadınlar kendilerine miras bırakılan bu şanlı güne sahip çıkıyor. 8 Mart’ı grevlerle, direnişlerle karşılayan emekçi kadınlar, meydanlarda, sokaklarda taleplerini haykırıyorlar. 5 Mart Pazar günü Türkiye’de de pek çok kentte kadınlar, hükümetin baskılarına ve yasak girişimlerine rağmen, taleplerini haykırmak için meydanlardaydılar.

İstanbul’da da 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısı ile “Yaşam Hakkımız, Özgürlüğümüz, Emeğimiz, Bedenimiz için Hayır!” şiarıyla bir miting gerçekleştirildi. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen mitingde HDP’li vekillerin, HDK Kadın Meclisinin, Eğitim-Sen ve meslek odalarının kadın komisyonlarının, çeşitli sosyalist çevrelerden kadınların, UİD-DER’li kadınların yanı sıra çok sayıda kadın örgütü yer aldı.

Toplanma noktasına gelen kadınlar taleplerini dile getiren rengârenk pankartları, flamaları, dövizleriyle yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca erbaneleriyle, trampetleriyle, şarkıları ve marşlarıyla coşkulu bir şekilde “HAYIR” dediler. Kadın örgütlerinin alana girmesinin ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün tarihini anlatan açılış konuşması yapıldı ve tüm dünyada katledilen ve hayatlarını mücadeleye adamış kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirildi. Program, hükümet tarafından çıkarılan KHK ile ihraç edilen Betül Celep’in konuşmasıyla devam etti. Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda 40 gündür direnen Celep, direnmeyi fabrikadaki işçilerden öğrendiğini söyleyerek mücadeleye devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Celep’in ardından Kadınlar Birlikte Güçlüdür Platformu adına Selin Top söz aldı. Top, konuşmasında, 40’tan fazla ülkede 8 Martta gerçekleşecek Uluslararası Kadın Grevine Türkiye’deki kadınların da destek vereceğini belitti. Herkesi bu konuda başlatılan kampanyayı desteklemeye davet ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından cezaevinde tutuklu bulunan DPB Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 8 Mart için gönderdikleri mesajlar okundu. Tuncel ve Yüksekdağ’ın mesajlarında faşizme karşı dayanışmayı büyütme vurgusu yapıldı.

Mesajların okunmasının ardından 8 Mart Kadın Platformu’nun ortak açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu. Açıklamada “Bugün yaşadıklarımız geçmişte yaşadıklarımızdan daha hafif değilken, bize dayatılan referandumla birlikte bu alanda geleceğimizle ilgili daha büyük bir tehdide karşı buluştuk. Bize dayatılan, belki de telafisi imkânsız bir şekilde olacak olan, haklarımızı, kazanımlarımızı elimizden almaya çalışan bir rejim değişikliğidir. Ancak biz kadınlar biliyoruz ve inanıyoruz ki bu saldırıyı yine bizim gücümüz ve mücadelemiz püskürtecektir” denilerek, bugüne kadar kadınlara yapılan saldırılara dikkat çekildi. “Bizler; toplumsal yaşamın ve hayatın tüm alanlarında, evde, sokakta, okulda, işte, bizleri yok saymaya çalışan erkek egemen düzene karşı mücadele edeceğiz. Yaşam, eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış için isyan ve dayanışma ile hayatı hep birlikte örgütleyeceğiz. Şimdiye kadar hakkımız olanları nasıl direnerek kazandıysak, yine kazanacağız. Başka bir dünyanın, bambaşka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz ve HAYIR’larımızla bu dünyayı büyütmeye çağırıyoruz” sözleriyle açıklama son buldu.

Ortak açıklamanın okunmasından sonra HDP Kadın Meclisi sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ve HDP İstanbul milletvekili Filiz Kerestecioğlu birer konuşma yaptılar. Taşdemir ve Kerestecioğlu, yapılan hukuksuzluklara değinerek bugün iktidara güçlü bir “Hayır” denmesi gerektiğini fakat mücadelenin referandumdan sonra da devam edeceğini ifade ettiler. LGBTİ, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sözcüleri de söz alarak mücadele vurgusu yaptılar. Miting sahne alan müzik gruplarının seslendirdiği “Hayır”lı şarkılarla, halaylarla ve sloganlarla sona erdi.

OHAL koşullarında bir referanduma gidilirken, hükümet 8 Mart mitingini yaptırmamak için çeşitli engeller koydu. Engellere rağmen, baskı koşullarında yapılan mitingin coşkusu herkes için moral oldu. Bakırköy sokaklarında “Tek Adam Rejimine Hayır” sloganı yankılandı ve çevredekiler alkışlarla destekleyerek tek adam rejimini istemediklerini ortaya koydular.


Etiketler