Navigation

Kasım 2005 tarihli yazılar

Paris Varoşlarından Gelen Patlama

Fransa’da günlerdir süren isyan dalgası çağımızın patlayıcı karakterini çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Türkiye’nin kapağı Avrupa’ya atınca dünya dertlerinden kurtulacağını sanan her kim varsa Fransa’ya iyi baksın. O “uygar”, o “demokratik” Fransa’da kapitalizmin çirkin dişleri nasıl da sırıtıyor. O refah görüntüsünün altındaki sefalet, o demokrasi görüntüsünün altındaki polis devleti tüm çirkinliğiyle açığa çıkmış durumda. Paris sokaklarında eli silahlı polisler, gözaltına alınan 1500’den fazla kişi, sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı…

Felâketleri Yaratan Kapitalizmdir

Nasıl savaş kapitalistler için muazzam kârlar demekse, kapitalizmin yol açtığı diğer felâketler için de aynı şey geçerli. On binlerce insanın yaşamını yitirdiği, milyonlarcasının soğuğa ve açlığa karşı yaşam mücadelesi verdiği bir felâketi kazanç kapısına dönüştürmek isteyen kapitalistler sayesinde battaniye, çadır, yiyecek gibi en hayati ihtiyaç maddelerinin fiyatları hızla birkaç katına çıkabiliyor. Benzer durum taşıma şirketleri için de söz konusu. Kurban sayısı ne kadar artıyorsa kapitalistlerin kasalarına giren paralar da o oranda artıyor.

Kapitalizm evlerimizi başımıza yıkarken tek yol kapitalizmi yıkmak!

Dünyanın dört bir yanında kentleri yerle bir eden, evlerimizi bombalarla başımıza yıkan sermayedarların eli silahlı bekçileri, bugün de “kentsel dönüşüm projesi” adı altında gecekonduları dozerlerle, askerlerle

Kanser vakaları artıyor

Yapılan araştırmalara göre, dünyada ve Türkiye’de kansere yakalanan hasta sayısında her yıl artış olduğu belirtiliyor.

9 Kasım YÖK Protestosu

Öğrenci hareketinin genel olarak durumunu yansıtan YÖK protestosu, bu sene de geçen yıllarda olduğu gibi katılımın daha da düştüğü bir biçimde gerçekleşti.

İşçi Hareketinden: Ekim 2005

Reklâm sektörü

Yazın üniversiteler tatile girince, bulunduğu sektöre dönük yayınlar yapan bir yayınevinde çalışmaya başladım.

Rektörümüzü de kaybettik!

Rektörümüzü kaybettik. Rektörümüzün, okulumuzun direğinin yokluğu hepimizi derinden sarsmış bulunuyor. Biraz kısa sayılırdı bir direk için ama olsun direk bizim direğimiz, kime ne?

Burjuva Müfredatıyla Eğitim

Kapitalizmle birlikte eğitim, bugün artık kompleks bir süreci ifade ediyor.

Küreselleşme /6

Elif Çağlı, Küreselleşme -Eşitsiz ve Bileşik Kapitalist Gelişme adlı 6 bölümlük çalışmasının son bölümünü sunuyoruz.

Modernleşen Despotizmin Sivilleşme Sancısı /2

Mehmet Sinan'ın çalışmasının 2.bölümünü yayınlıyoruz.