Navigation

Ekim 2004 tarihli yazılar

Kürt Halkına Karşı Yürütülen Savaşı Sorgulamak Yürek İster

–Uğur Yücel’in Yazı Tura filmi–

Bu topraklarda mücadele şiddetli geçiyor. Ve mücadelenin kızgın olduğu bu topraklarda sanat adına bir şeyler yapmak isteyenler eninde sonunda sistemle köklü bir sorgulama içerisine girmek zorundadır. Ne yazık ki, bu sorgulamayı olumlusundan halledip saflarını işçi sınıfının ve ezilen halkların yanında net bir şekilde belirleyen sanatçılara pek rastlayamıyoruz. Bu topraklarda yürüyen ve daha da geliştireceğimiz mücadele hâlâ yeni Nazım Hikmetler, yeni Yılmaz Güneyler bekliyor. Eninde sonunda kendi bağrından çıkartacaktır da!

Adalet mi bu, yoksa susmanın cezası mı?

Üniversitelerde en büyük sorun eğitimin kalitesi diye düşünülür, fakat bazı arkadaşlarımız o kalitesiz eğitimden bile yararlanamıyor. Sebep mi? Çok basit. Devlet üniversitelerinde alınan harç adı altındaki haraç.

Marksist gençliğin ateşini her yerde tutuşturalım!

TC'nin bilinçli olarak yaratmak istediği çözümsüz sorunlardan birisi mezhep tartışmalarıdır. Dönem dönem bu konular gündeme getirilir ve gündem işgal edilir.

İşçi Hareketinden: Eylül-Ekim 2004


Almanya

Van’dan Merhaba

Merhabalar ... Makale ve kitaplarınızı takip etmeye çalışıyorum.

Pompalanan Üniversite Hayalleri

Önümüze sürekli yeni hedefler konuyor; hiç durmaksızın yeni hayaller dünyası resmediliyor bizlere. Bunlardan birisi de, üniversiteyi bitirmek ve o hayaller dünyasından içeri girebilmektir.

IMF ve Dünya Bankası’na Karşı Doğru Tutum

Devrimcilik adına, emekçi yığınlara dönük saldırıların tek sorumlusu olarak IMF-DB gibi kuruluşları kapitalist bütünlüğünden kopartarak öne çıkartmak büyük bir yanıltmacadır. Ne Türkiye’deki krizin tek sorumlusu IMF’nin dayattığı iktisadi politikalardır ne de işçi sınıfına dönük saldırıların sorumlusu tek başına IMF-DB’dir. Krizin esas sorumlusu kapitalist düzenin bizzat kendisidir ve krizin faturasını işçi sınıfına kesmeye çalışan da tekelci sermayenin ta kendisidir.

Sendikal hareket proletaryanın bilincinin dönüşmesiyle tekrar yükselecektir


İşçi sınıfı hareketi, bugün, dünyada ve Türkiye’de siyasal ve ekonomik örgütlülüğü açısından en geri dönemini yaşamaktadır.

Mücadele Kızışıyor!

DİSK ve KESK’in Eylül ayı eylemlilikleri çerçevesinde 24 Eylülde Gebze’de, Gebze Sendikalar Birliği tarafından düzenlenen basın açıklamasına 300-350 kişi katıldı.

12 Eylül Kuşağı: Niye yenildiğini anlamamış bir kuşağın çocukları

Bir 12 Eylül, bir kara tarihi gün daha geride kaldı.12 Eylül 1980’den bu yana 24 yıl geçti, yani bir çeyrek asır. O gün doğanlar bugün 24 yaşındalar.

Altı Trilyon Bana çıksa!

Geçtiğimiz hafta sonunda Sayısal Loto’yu bilen çıkmadı ve bir kez daha umutlar gelecek haftaya ertelendi. Sayısal Loto’nun altı trilyon devrettiğini yazdı gazeteler.

İş Güvenliği İçin Mücadele Etmeliyiz

Öncelikle tüm Marksist Tutum okurlarına merhaba. Ben deri tabakhanelerinde çalışan bir işçiyim. Yaşadığım bir iş kazasını ve iş güvenliği sorununa dair düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.